A bél-agy tengely

Az orvosok egyre jobban feltérképezik az agy és a bél közötti közvetlen kapcsolatot1. Ezt a „bél-agy tengelyt” úgy kell elképzelni, mint egy autópályát: a forgalom a vágusz nevű idegen halad1. Ez az ideg szállítja az idegi impulzusokat az agyból a bél felé. A kommunikációban egy sor hormon1 és más kémiai anyag is részt vesz, amelyek közül néhányat8 a bélbaktériumok, más néven a bélflóra bocsát ki.

A bélrendszeri stressz az egész testre kihat, ezért ez a kétirányú hálózat elengedhetetlen a szervezet egészséges működéséhez. Azonban néha előfordul, hogy a kényes egyensúly valamiért felbomlik. A stresszhelyzet által okozott érzelmek bélrendszeri problémákhoz vezethetnek1, ezek hatására pedig felborulhat az egyensúly, ami végül az agyra is kihat10.

Figyelj oda az alábbi tünetekre! Ezek nem kiegyensúlyozott bél-agy kapcsolatra utalnak:

  • Gyomorégés vagy savas felböfögés1,4
  • Táplálkozással kapcsolatos, krónikus fájdalom (diszpepszia)1
  • Kellemetlen teltségérzet étkezés közben vagy után, gyomorfájdalom, vagy gyomorégés1,5
  • Puffadás és/vagy görcsök (amelyek székletürítéssel enyhülhetnek)1,5
  • Székrekedéssel vagy hasmenéssel járó hasi fájdalom1,5
  • Véres hasmenéssel járó alhasi fájdalom (a gyulladásos bélbetegség tünetei)1,10
     

Ha ezeket a tüneteket nem kezeled, nehezen gyógyítható egészségügyi problémákká súlyosbodhatnak. Ilyen1 például a hasi fájdalomra való fokozott érzékenység (amit az irritábilis bél szindrómánál is tapasztalunk)1.

A stressz által okozott hasi fájdalom kezelése

Most, hogy már tudod, mi okozhatja a hasi fájdalmat, ismerj meg néhány módszert, amellyel kezelheted a problémát.

Görcsoldók

A görcsoldók hatékonyan veszik fel a küzdelmet a stresszhez kapcsolódó hasi fájdalommal, hiszen a fájdalom forrásánál enyhítik a rángásokat és oldják a görcsöket.

A hasi fájdalom sokféle lehet, de kialakulásának hátterében a leggyakrabban görcs áll. A görcs nem más, mint a hasban található szervek (például a méh, a gyomor, a belek, az epehólyag stb.) falában lévő simaizmok túlzott összehúzódása. Ez a feszülés – ha elég erőteljes és tartós – olyan ingerületet vált ki, amely végül az agyba jutva fájdalmas görcsként jelentkezik.

A No-Spa közvetlenül a simaizom működésére hat: a görcsbe rándult izmokat ellazítva fejti ki görcsoldó hatását. A görcs megszűnését követően ekkor már nem jut olyan ingerület az agyunkba, ami fájdalomérzetet kelt, és így megszűnik a görcsöt kísérő fájdalom is. Ezen kívül enyhe értágító hatása révén a No-Spa fokozza a szövetek vérellátását is.

A No-Spa hatóanyaga a drotaverin. Ennek különlegessége, hogy a fájdalomcsillapítókkal ellentétben (amelyek jellemzően csak a fájdalomérzetet enyhítik vagy mulasztják el) közvetlenül a fájdalom okát jelentő simaizom görcsöt szünteti meg, és ezen keresztül csillapítja a fájdalomérzetet.

A No-Spa nagyon jól tolerálható gyógyszer: vizsgálatok során csak kevés és ritkán jelentkező nemkívánatos mellékhatását regisztrálták. Sőt, más gyógyszerekkel (pl. más fájdalomcsillapítókkal) kombinálva is általában probléma nélkül alkalmazható, így átmenetileg akár más készítményt is szedhetünk a No-Spával párhuzamosan. Ha pedig valamilyen krónikus betegségre szedünk rendszeresen egyéb gyógyszert, a No-Spa akkor is könnyen beilleszthető a terápiánkba. További előnye, hogy már 6 éves kortól szedhető.

Természetes gyógymódok

A borsmentaolaj gyengéd, természetes gyógymód, amely képes enyhíteni a hasi fájdalom tüneteit2.

Az emésztőrendszeri tüneteken gyakran egyszerű életmódbeli változtatásokkal is segíthetünk.

Leszokás a dohányzásról

Előfordul, hogy a dohányzás6 hatására a nyelőcső alsó végét szabályozó záróizom (szelep) túlságosan ellazul, így a gyomorsav rossz irányba kezd áramlani. Ezt nevezzük refluxnak, amelyet a szorongás súlyosbíthat. Egyes elképzelések szerint a dohányzás gyulladásos bélbetegségek, valamint számos más egészségügyi probléma hátterében is állhat, így rengeteg indokot felsorolhatunk, amely miatt érdemes minél gyorsabban leszokni róla.

Tudatos étkezés/italfogyasztás

Az alkoholfogyasztás gyomorsavval kapcsolatos emésztési zavarokat okozhat, mivel fokozza a gyomorsav termelődését, ami gyomorégéshez vezethet és súlyosbíthatja a meglévő, egyéb emésztési problémákat6.

Általános javaslat, hogy próbáljunk meg több rostot fogyasztani7. A magas rosttartalmú élelmiszerek közé tartozik például a zabkása, a barna rizs, a mazsolás gabonapehely, a lencse, a sárgaborsó, a vörösbab, a gyümölcsök (például körte és alma a héjával) és a zöldségek (például zöldborsó, édesburgonya)7.

Egészséges testsúly

Ha valaki túlsúlyos, a túlzott mennyiségű hasi zsír nyomást gyakorolhat a gyomrára és a beleire11. Ez olyan tünetekhez vezethet, mint a felső hasi fájdalom és a reflux11, továbbá divertikulumképződést is okozhat11 (a bélfalon kis kitüremkedések vagy zsebek képződhetnek, amelyek idővel begyulladhatnak).

A „3–3–3 szabály” a szorongással küzdőknek

Szorongás esetén érdemes alkalmazni a „3–3–3 szabályt”. Ez az egyszerű gyakorlat segíthet, hogy a jelenre összpontosítsunk, és ne aggódjunk olyan dolgok miatt, amelyek majd valamikor esetleg bekövetkeznek – vagy éppen nem4.

Ha legközelebb elfog a szorongás, nézz körül a környezetedben, és4:

  • Nevezz meg 3 dolgot, amit látsz
  • Nevezz meg 3 hangot, amit hallasz
  • Érints meg/mozdíts el 3 dolgot, például a végtagjaidat vagy tárgyakat
    1. PC Konturek et al. Stress and the gut: Pathophysiology, Clinical Consequences, Diagnostic Approach and Treatment Options. J Pysiol Pharmacol 2011; 62: 591-599
    2. BMJ Best Practice. IBS What Treatments Work?
    3. 333 Rule for Anxiety: https://www.healthline.com/health/333-rule-anxiety. Accessed 6.10.22
    4. Tally NJ, et al. Therapeutic strategies for functional dyspepsia and IBS based on pathophysiology. J Gastroenterol. 2015; 50:601-613.
    5. NHS Lifestyle Tips for a Healthy Tummy https://www.nhs.uk/live-well/eat-well/digestive-health/five-lifestyle-tips-for-a-healthy-tummy/ Accessed 6.10.22
    6. Dahl, WJ. Position of the Academy of Nutrition and Dietetics: Health Implications of Dietary Fiber. J Acad Nutr Diet. 2015 115:1861-70.
    7. Lee Y, Kim YK. Understanding the Connection Between the Gut-Brain Axis and Stress/Anxiety Disorders. Curr Psychiatry Rep. 2021 Mar 12;23(5):22. doi: 10.1007/s11920-021-01235-x. PMID: 33712947.
    8. Foster, JA, et al. Gut-brain axis: How the microbiome influences anxiety and depression. Trend Neurosci May 2013, Vol 36, 5.
    9. BMJ Best Practice: Ulcerative colitis
    10. Obesity Medicine Association. https://obesitymedicine.org/obesity-and-gastrointestinal-impact/ Accessed 6.10.22